Didim

Didim

Things to do - general

Aydın‘a bağlı ilçelerden biri olan Didim, şehir merkezine 123 km uzaklıkta bulunan bir tatil beldesidir. Ege’nin cennet köşelerinden olan Didim’de gezilecek yerler neresi diye merak ederseniz aşağıdaki yazıya göz atabilirsiniz.

Didim’de tarihi kalıntılar çok yer aldığından, hepsini gezmek için uzun bir zaman ayırmak gerekir. Miletos’un ilerisinde Iyonia’nın güney ucunda, Batı Anadolu kıyılarının en etkileyici bağımsız anıtı olarak nitelenen Didyma’daApollon Tapınağı yer alır. Zamanının en önemli bilicilik ve kehanet merkezlerinden biri kabul edilmektedir. Tapınağın anıtsal boyutları ve benzersiz planı kadar, çok iyi bir durumda korunmuş olması da hayranlık uyandırıcıdır. Tapınak Didyma Antik Kenti’nde yer alır.

Didim’de mutlaka gezmeniz gereken yerlerin başında elbette Didyma Antik Kenti gelir. Dünyaca ünlü bu antik kentteki kalıntılar binlerce yıl önceden günümüze kalmıştır.

Samsun Dağı eteğine kurulan Priene Antik Şehri ise yörenin önemli antik kentlerindendir ve gezmenizi önerdiğimiz yerler listesinde baş sıralardadır. Kente girildiğinde, hemen sağ tarafta şehrin su ihtiyacını karşılayan 3 sarnıç göze çarpar. Biraz ilerleyince Mısır tanrılarının tapınakları görülür. Bilinen en eski tiyatrolardan olan yapı da yine burada bulunur ve 5000 kişi kapasitelidir. Tiyatronun yanında bulunan Bizans Kilisesi de görülmesi gerekli yerlerdendir.

Didim’in dünyaca ünlü bir diğer antik kenti ise Miletos Antik Şehri‘dir. İyonya’nın en önemli liman kentlerinden olan Miletos’ta gezip görebileceğiniz pek çok kalıntı vardır. Bunların başında ise Milet Tiyatrosu gelmektedir.

Antik kent gezilerinizi bitirdikten sonra Milet Antik Kenti’nde yapılan kazılarda elde edilen eserler sergilendiği Milet Müzesi‘ni gezebilirsiniz.

Didim yalnızca tarihi yapıları ile değil; doğası ile de ünlüdür. Bir de harika plajları vardır ki ilk akla gelen Altınkum Plajı‘dır. Sığ ve berrak deniziyle yazın tatilcilerin akın ettiği bu plaj çevresinde birçok Didim otelleri ve pansiyonları bulunmakatadır.

AQUASİS DELUXE RESORT & SPA

AQUASİS DELUXE RESORT & SPA

Çamlık, Aytepe Cad., Kocaharip Mevkii No:77, 09270 Didim/Aydın, Didim
Aquasis Deluxe Resort & Spa, İmbat Koyu’nda kendine özel doğal yapıdaki sahilinde, özel is More info
Book now
AURUM DIDYMA SPA & BEACH RESORT

AURUM DIDYMA SPA & BEACH RESORT

Fevzi Paşa Mahallesi. Kumluk Caddesi. Oteller Mevkii. No:10 Akbük/Didim-Aydın, Didim
Ege’nin masmavi denizinde serinleyip, altın sarısı kumsallarında güneşin tadını çıkartacağınız tabia More info
Book now
AURUM MOON RESORT

AURUM MOON RESORT

Altınkum Mah. 240 Sok. No:17, 09270 DİDİM/Aydın, Didim
Aydın Didim’de hizmet vermektedir. 32.000 m² alan üzerine kurulu olan tesis 446 odaya sahip olup den More info
Book now
VENOSA BEACH RESORT & SPA

VENOSA BEACH RESORT & SPA

Yeşilkent PK. 09270 Didim / Türkiye, Didim
Ailece oldukça eğlenceli bir tatil geçirebileceğiniz Venosa Beach Resort & Spa, Altınkum Mevkii’ More info
Book now

Unfortunately there are no self-catering offers at this location at the moment.

Unfortunately there are no tour offers at this location at the moment.

Unfortunately there are no cruise offers at this location at the moment.

Unfortunately there are no car rental offers at this location at the moment.