Lara

Lara

Things to do - general

Antalya şehri her iki yakasında da plajlar bulundurmaktadır. Batısında Konyaaltı, 12 km doğusunda ise Lara olarak bilinen bölge bulunmaktadır.

Antalya’nın sarp kayalıklarının düştüğü yerden itibaren , mavi bayraklı kumsal olan Lara başlar. Bölge 20 yıl önce kurulmuş olan otelleri, eğlenceli plajları, restoranları, plaj barları ile turistlerin hayattan zevk aldıkları bir tatil beldesi oldu.

Altınkum plajı, Düden Şelalesi ve ortasından su kanalı geçen Perge Antik Kenti… Bu üç yer arasındaki ortak noktayı görebildiniz mi? Su. Evet, bu bölgedeki yaşamda su o kadar önemli bir rol oynar ki, mitolojide “su perisi” anlamına gelen Lara ismini almış olması boşuna değildir.

Antalya’nın doğusunda yer alan ve en gözde tatil beldelerinden biri olan Lara’ya giderseniz, engin kumsalının yanında gezip görebileceğiniz birçok yer olduğunu fark edeceksiniz. Hem şehre bu kadar yakın hem de doğayla ve tarihle iç içe bulunan Lara’nın keyfini çıkarmanız için gezi rotanıza ekleyeceğiniz noktaları sizler için derledik.

Altınkum Plajı
İncecik altın gibi kumları sayesinde bu ismi almış olan Altınkum, Lara Plajı olarak da bilinir. Antalya’nın güneydoğusundaki Altınkum Plajı’na geldiğinizde göz alıcı genişlikte bir kumsalla karşılaşacaksınız. Lara’ya yolunuz düştüğünde, kızılçam ağaçlarıyla iç içe bulunan bu plajın kumsal keyfini yaşamadan dönmeyin. İnce kumların, şifa dağıtıp romatizma hastalıklarına iyi geldiği de yaygın bir bilgi.

Düden Şelalesi
Antalya boyunca ilerleyen Düden Çayı iki kola ayrılır ve Türkiye’nin en görkemli şelalesinden yani Düden Şelalesi’nden geçerek Akdeniz’e dökülür. Eğer Lara’daysanız, Aşağı Düden’e oldukça yakınsınız demektir. 40 metreyi bulan falezlerden bütün ihtişamıyla denize dökülen suların serin havasında huzur bulacaksınız. Yukarı Düden ise Büyük İskender’in bölgeden geçerken atlarına sulattığı yer olarak tarihin önemli bir karesinde de kendine yer bulmuş etkileyici bir doğal güzellik. Şelalelerin etrafında bulunan park ve mesire yerleri ise, yorulan bünyeleriniz için tabiatın içinde dinlenme seçeneği sunuyor.

Perge Antik Kenti
Kökleri Hititler’e kadar uzanan, Büyük İskender, Bergama Krallığı, Roma ve Bizans Dönemi’ne tanıklık etmiş önemli birtarihi kent Perge. Sadece içerisindeki tarihi yapılarıyla değil, St. Paul’un iki defa ziyaret etmesi sebebiyle Hristiyanlık dünyasında da önemli bir yere sahiptir.
Hala sağlam bir şekilde ayakta duran stadyum, kentin girişinde sizi karşılayacak olan ilk yapı. Roma Hamamı, şehrin merkezi olan agora, nekropol ve anıtsal çeşme göreceğiniz diğer yapılar arasında. Yüz yıllar önce önemli filozoflara ev sahipliği yapmış olan Perge Antik Kenti’nin ortasından geçirilen su kanalı ise, burayı bir “su kenti” konumuna taşımış.

Antalya Kaleiçi
Lara’ya gelmişken şehre inmemek ve eski şehir merkezini ziyaret etmemek olmaz. Limandan yukarı çıktığınızda, etrafınızı şirin cumbalı evler sarmaya başladığında anlayın ki, Kaleiçi’ne geldiniz. “Tarihi Çekirdek Kenti” olarak tanınan Kaleiçi’nin kafelerinde mutlaka bir çay içip etrafınızdaki tarihi dokudan süzülen canlı yaşamını tadını çıkarın.

 

 

 

 

 

 

CONCORDE DE LUXE RESORT

CONCORDE DE LUXE RESORT

Kemerağzı Site Mh. Tesisler Cad. 358/1 Aksu - Antalya / TÜRKIYE, Lara
Antalya’nın Lara bölgesinde yer alan ve adını Concorde’dan almış olan uçak şeklindeki 5 yıldızlı Con More info
Book now
LİMAK LARA DE LUXE HOTEL & RESORT

LİMAK LARA DE LUXE HOTEL & RESORT

Kemerağzı Mevkii P.K. 34 Lara – ANTALYA, Lara
Bergama Kralı II.Attalos akıncılarına “Gidin bana yeryüzünün cennetini bulun” demesi üzerine Akıncıl More info
Book now
ROYAL HOLİDAY PALACE

ROYAL HOLİDAY PALACE

Lara Turizm Merkezi Antalya /, Lara
Stone Group Hotels  zincirine  ait Royal Holiday Palace 53.000  m²  lik  alanda  kurulmuş  olup  Nis More info
Book now

Unfortunately there are no self-catering offers at this location at the moment.

Unfortunately there are no tour offers at this location at the moment.

Unfortunately there are no cruise offers at this location at the moment.

Unfortunately there are no car rental offers at this location at the moment.